март, 2017 ел
дүшәмбе

Район газетасының 22нче март санындагы биремгә дөрес җавапны беренче булып Җәнлек совхозы урта гомумбелем мәктәбе китапханәчесе Валентина Кибякова хәбәр итте.

Календарьга күз салсаң – шаклар катмалы: нинди генә көн юк анда! Көн дә бәйрәм, көн дә туй дигәндәй, һәр көнне сәбәп табып, тәм-томнар пешерергә, ир-атларга 50 грамм белән бәйрәм хөрмәтенә тамак төпләрен чылатырга мөмкинлек бар Шул бәйрәмнәр арасында 8нче Март – Халыкара хатын-кызлар көне аеруча кадерлеләрдән санала.

Халыкның социаль тормышының “нервы“ узган елның октябреннән бирле гамәлдә инде. Ул берөзлексез сантех челтәрләрендәге, электр хуҗалыгындагы, домофоннар белән бәйле кимчелекләргә кагылышлы телефон шалтыраула- рын, гаризаларны, телдән әйтелгән хәбәрләрне кабул итә.

Безнең эчәклегебез бүгенге көндә тәнебездә иң күп эш башкаручы әгъзадыр, мөгаен. Эчәклектә ашаган ризыкны үзләштерү тәмамлана. Аның эшчәнлеге дөрес булса, канга тән өчен кирәк булган бар нәрсә дә эләгә.

“Килеп җиттегезме?” – дип, гел шатланып каршы ала безне бакча күршесе Мөсәббиха әби. Үз балаларын күргәндәй куана, җилкәдән сөя-сөя хәлләрне сораша.

Бер гасырлык тарихы булган районыбыз газетасы “Нократ” үзенең юбилеен үзенчәлекле итеп каршыларга алынган икән. Каян уйлап тапканнар диген: “Нократ” белән 100 игелек”!

“ПМК “Мелиорация“ җәмгыяте соңгы елларда Кирмән төбәгендә башка тармакларда да уңышлы гына эшчәнлек алып бара. Аның җитәкчесе Ринат Мостафин тырышлыгы белән оештырылган “Старый мельник“ җаваплылыгы чикләнгән җәмгыять һәм крестьян-фермерлык хуҗалыгы бүгенге көндә замана белән бер аякта атлый.

Шәһәр оешма-предприятиеләре, бюджет учреждениеләре арасындагы “Шәһәр кадрда“ фестиваль-конкурс акрынлап кына финишына якынлаша. Чираттагы сынауны композиторлар Яруллиннар исемендәге балалар сәнгать мәктәбе белән Мамадыш политехник көллияте коллективлары тотты.

10нчы мартта муниципалитет бинасында Мамадыш районында запаста булган гражданнарны хәрби исәпкә алу һәм бронь белән беркетүне оештыру һәм 2017нче елда мобилизацияле ресурсларны яңадан исәпкә алу буенча инструкторлык-методик укулар узды.

Татарстанда Коррупциягә каршы эшне көйләү буенча комиссия утырышы Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов җитәкчелегендә узды.