2023 елның 12 сентябре, сишәмбе

Татарстанда Берсут елгасы үзәнен «уникаль су объектларын саклау» федераль проекты кысаларында «Экология»милли проекты буенча чистарталар. Бу турыда Вконтакте шәхси битендә Анатолий Иванов хәбәр итә.

Республиканың иң чиста елгаларының берсен чистарту, димәк, коткару планы 2022 елда ук гамәлгә ашырыла башлады. Бу - подряд оешмасы эшне тәмамлаячак. Бүген алар 70% үтәлгән.

Берсут елгасы, Каманың уң кушылдыгы, төбәк әһәмиятендәге табигать һәйкәле булып тора. Су төбәкнең урманлы һәм экологик чиста районнары буйлап ага.

Елганың озынлыгы якынча 54 километр тәшкил итә. Берсут Тамагы Кама белән тоташа һәм матур култыгын барлыкка китерә. Ә елга ага торган Берсут урман массивы төбәкнең иң зур урманы булып тора.

Бүгенге көндә планлаштырылган 7 км елга үзәненнән 5,1 км артык чистартылган. Елга төбеннән 35 000 куб метрдан артык җир снаряды ярдәмендә калдыклар чыгарылган. Шулай ук объектта сазлык экскаваторы һәм автосамосваллар эшли. Финанслау федераль бюджеттан Су ресурслары федераль агентлыгы линиясе буенча килә.

Үзәнне чистартудан соң Берсут елгасының гидрологик үзлекләре яхшырачак, үткәрү сәләте, су агымы һәм су алмашу артачак, сулык экосистемасына тискәре йогынты ясый торган туктап тору күренешләре булмаячак дип көтелә. Болар барысы да 15 000 нән артык кешенең экологик яшәү шартларын яхшыртырга тиеш.