Мамадыш районы Башлыгы Instagram да үзенең битендә чираттагы масштаблы төзелешне анонслады.

2021 елның 9 ноябре, сишәмбе

Мамадыш районы башлыгы #anatoliiivanov.rt Instagram да үзенең битендә чираттагы масштаблы төзелешне анонслады. Сүз мәктәп-балалар бакчасы, әлеге проектка финанс ярдәме күрсәтү турында бара. Мамадышның «территорияләрне комплекслы үстерү» дәүләт программасында җиңүе нәтиҗәсендә 500 миллион сумнан артык акча федераль казнадан биреләчәк. Әйтергә кирәк, район бу программада уңышка иреште. Чара нәтиҗәләре турындагы документларда конкурста катнашучылар саны турында хәбәр ителми, әмма проектларның исемнәре белән исемлекнең 250 биттән торуы җиңүгә авыр юл булуы турында сөйли.

Идел буе федераль округы буенча бу юлны бары тик Мамадыш, Кукмара һәм Лаеш кына уңышлы уза алды. Безнең район максималь югары баллга иреште, безнең район проекты да бик кыйммәтле. Мамадыш Россиядә бераз гына булган объектка әйләнде. Ясле төркеме, классик балалар бакчасы һәм тугызъеллык мәктәп бер түбә астында булачак, керү урыннары аерым булачак. Футбол кыры, тантаналы чаралар оештыру мәйданчыгы, парковка, балалар мәйданчыгы, верандалар, йөгерү юлы - болар барысы да Төньяк микрорайонындагы «Лагуна» янындагы участокта өч катлы бинага тоташачак.

Мәктәп 240 укучыга, балалар бакчасы - 120 балага исәпләнгән. Беренчедән, учреждение иң заманча микрорайонда урнашачак-бассейн һәм «Юбилейный» спорт комплексы, чаңгы трассасы, шугалак, балалар күңел ачу үзәге, картинг трассасы, икенчедән, балалар бакчасыннан мәктәпкә күчкәндә, балалар стресска бирелмиячәк, чөнки алар балачактан, әле кечкенәдән үк белгән бинада калачак.

Район башлыгы Анатолий Иванов билгеләп үткәнчә, мәктәп-бакчаның беренче ташын ноябрь аенда ук салачаклар. Объектны файдалануга тапшыру 2023 елга планлаштырылган.

- Яңа мәгариф учреждениесе, ниһаять, 2 нче лицейга һәм «Бәләкәч» балалар бакчасына йөкләнешне киметәчәк,  яслеләр барлыкка киләчәк, һәм мин мәктәпләрдә икенче смена мәсьәләсе хәл ителер дип өметләнәм. Өстәвенә, бу микрорайон актив төзелә, янәшәдә күп балалы гаиләләрнең җир участоклары урнашкан. Газлаштыру процессы тәмамланганнан соң аларны ИЖС өчен реаль үзләштерү башланачак, - дип аңлатты төзелеш урынын район башлыгы Анатолий Иванов.