Пасхага азык-төлекне ничек сайлау турында киңәшләр

2022 елның 19 апреле, сишәмбе

Пасха бәйрәме алдыннан Роспотребнадзор азык-төлекне бәйрәм өстәленә сайлау буенча тәкъдимнәрдән файдаланырга тәкъдим итә.

Йомырка сайлау

Сатып алган вакытта датасына, аларны сортировкалау һәм тышкы кыяфәтенә игътибар итегез. Йомырка тигез, шома кабыклы, тигез төстә булырга тиеш. Тышы чиста булырга тиеш.

Йомырка, шулай ук башка азык — төлек продуктлары, санкцияләнмәгән сәүдә урыннарында-кулдан һәм автомашиналардан сатып алмагыз.

Йомырканы суыткычта саклагыз.

Саклау вакыты:

диетик йомыркаларны куллану-7 тәүлеккә кадәр,

⦁ аш йомыркасы-8дән 25 көнгә кадәр. ⦁ юылган йомыркалар-12 көннән дә артык түгел.

Санитар кагыйдәләр нигезендә, пешкән йомырка суыткыч шартларында 36 сәгатьтән артык сакланырга тиеш түгел.

Эремчек

Сатып алган вакытта эремчекнең сыйфатлылыгына игътибар итегез.

Яхшы эремчек һәрвакыт ак төстә, эчкелтрәк исле була. Майсызландырылган эремчек бераз гына сулырак булырга мөмкин.  Сатып алган вакытта кабына игътибар итегез: ул продуктның сакланышын тәэмин итә торган герметик булырга тиеш, шулай ук җитештерүчедән саклау шартлары һәм яраклылык вакыты турында мәгълүмат күрсәтелгән булырга тиеш. Эремчекне кулдан сатып алмагыз, чөнки өй шартларында эремчек әзерләгәндә таләпләр үтәлми (мәсәлән, сөт пастеризацияләнми).

Кулич

Куличның өсте  коры булырга тиеш.

Өслекне глазурь белән бизәгән вакытта ул ябышмаска тиеш.

Сайлаганда җитештерү датасына, яраклылык вакытына һәм саклау шартларына, җитештерүче турында белешмәләргә игътибар итегез.

Роспотребнадзорның Татарстан Республикасы буенча идарәсенең Саба, Мамадыш, Кукмара, Теләче районнарында территориаль бүлеге җитәкчесе урынбасары М. Х. Мәснәвиева