Яшелчә һәм җиләк-җимеш сайлауның кайбер кагыйдәләре бар

2024 елның 11 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Яр Чаллы территориаль органы эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге хезмәткәрләре Мамадыш шәһәренең «Табыш» кибетендә профилактик чара уздырдылар.

Белгечләр гамәлдәге законнарны аңлаттылар һәм кулланучылар базарына кагылышлы сорауларга җавап бирделәр. Кибет директоры үз чиратында җиләк-җимеш сайлау кагыйдәләре турында сөйләде:

- Алдан ук кисәтәсем килә, рөхсәт ителмәгән сәүдә урыннарыннан җиләк-җимеш сатып алырга ярамый. Азык-төлекне кибетләрдә яки базарларда гына сатып алырга киңәш итәм: кирәк булганда, сез сатучылардан товарга кирәкле документларны таләп итә аласыз һәм аның чыннан да сәламәтлек өчен куркынычсыз икәнлегенә инана аласыз.

Яңа продукцияне базарда гына сатып алырга мөмкин дигән мифка килгәндә, бәлки, кайчандыр бу дөрес булгандыр. Әмма вәзгыять күптән үзгәрде. Бездә, мәсәлән, барлык җиләк-җимешләр махсус сайлап алынган температура режимлы рефрижераторларда китерелә. Моннан тыш, кибетләрдә эшләүчеләр товарның сыйфатын да күзәтеп торалар: бозылган яки органолептик үзлекләрен югалткан җиләк-җимеш һәм яшелчәләрне киштәләрдән кичекмәстән җыеп алалар. Киштәдә товарларны контрольдә тоту көн дәвамында даими алып барыла.

Алма

Аларны елның теләсә кайсы вакытында сатып алырга мөмкин, әмма сайлаганда бик игътибарлы булырга кирәк. Саклау вакытын озайту һәм алманы товар төсенә кертү өчен аларны еш кына дифенил белән эшкәртәләр. Эшкәртелгән алманы кабыгыннан танып була: ул тайгак һәм ябышкак була. Бу очракта җиләк-җимешне сабын белән яхшылап юарга яки кабыгын арчырга кирәк.

Груша

Тиресендә кара таплар һәм җәрәхәтләр булмаган җимешләрне сайлап алу яхшырак. Өлгергән груша гадәттә йомшак һәм бик хуш исле була.

Виноград

Өлгергән виноград җиләкләре ботаклардан бик җиңел аерыла. Һичшиксез, тәлгәшне игътибар белән карарга кирәк, анда ак төстәге яфраклар һәм зарарланган җиләкләр булырга тиеш түгел.

Персик

Яхшы персиклар - басым ясаганда йомшак, ләкин зарарланмый һәм хуш исле. Өлгермәгән җимешләр бик матур күренергә мөмкин, әмма шул ук вакытта алар каты һәм тәмсез диярлек.

Банан

Идеалда ул ачык бертөрле сары төскә ия һәм ачык, ләкин бик көчле булмаган искә ия, киресенчә булганда бу бананның инде артык өлгергәнлеген күрсәтә. Кабыгындагы караңгы нокталар - шулай ук өлгергән җимеш билгесе. Яшел төс гадәттә бананнарның әле өлгермәгән булуын күрсәтә, ләкин кайвакыт нәкъ менә аларны сатып алырга кирәк — мәсәлән, әгәр җиләк-җимешне берничә көн саклау планлаштырылган очракта. Очралы өзелгән бананнарны сайларга ярамый: алар бик тиз чери.

Манго

Өлгергән манго үзенчәлекле искә, тигез ялтыравык кабыкка ия, өлгергәнлек турында андагы кара бөрчекләр дә сөйли. Кабыкның төсе манго сортына бәйле, әмма һәрхәлдә ул ачык һәм бай булырга тиеш. Кабыгына басым ясаганда, өлгергән мангода бераз эз кала. Әгәр җимеш артык йомшак булса яки кабыгы басканда ертылса, бу мангоның артык өлгерүе турында сөйли. Черек кабыгы - шулай ук өлгергән җимеш билгесе. Ә менә артык каты җимеш яки иссез булса, мөгаен, ул өлгереп җитмәгәндер - аны сатып алырга киңәш ителми.

Чарада катнашучылар Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясе тарафыннан эшләнгән кулланучылар өчен белешмәлекләр алдылар.

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең

Яр Чаллы территориаль органы