«Россия» күргәзмәсеннән гаилә учагы утын Мамадышка алып килделәр

2024 елның 25 июне, сишәмбе

Мамадыш районы “Россия йөрәге” гаилә учагы белән капсуланы кабул итте. Тантаналы тапшыру Алабуга районы ЗАГС бүлегендә узды. Шакировларның мамадыш педагогик династиясе эстафетаны кабул итте.

Ирле-хатынлы Шакировлар Фәрит Сәлих улы һәм Зәйтүнә Кәрим кызы-695 еллык гомуми педагогик стажы булган легендар династия вәкилләре. Символик рәвештә, Шакировлар гаиләсенең язмышы Алабуга шәһәре белән тыгыз бәйләнгән. Биредә ир белән хатын белем ала, студент елларында ук шушы ЗАГСта үз никахларын теркәгәннәр. Фәрит Сәлих улы-нәсел башлыгы, РСФСР халык мәгарифе отличнигы Салих Шакир улы Шакировның улы, аны мамадышлылар укытучылар укытучысы дип атыйлар. Ул Югары Ушма гомуми белем бирү мәктәбен, Зәйтүнә Кәрим кызы Түбән Ушма мәктәбен җитәкли. Ир белән хатынның һәркайсы кырык елга якын педагогик эшчәнлек алып бара.  Алар ике бала һәм биш оныкның бәхетле әти-әниләре. Олы улы Дамир Фәрит улы династиянең искиткеч варисы булып тора, 12 ел туган Түбән Ушма мәктәбендә эшли, кабатланмас Шакировларның тәрбия һәм укыту стилен лаеклы дәвам итә. Яшь, әмма инде күп балалы әти балаларга үз нәселе турында зур горурлык белән сөйли. Алабуга районының хөрмәтле гаиләләре Әхмәтшина һәм Зиннәтуллиналар Мамадыш муниципаль районыннан Шакировлар гаиләсенә тантаналы рәвештә ут капсуласын тапшырдылар. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, утлы капсула Мамадыш районы ГХАТ бүлегенә төгәл бер атна сакланачак һәм тантаналы шартларда Саба районына тапшырылачак. «Россия йөрәге» Бөтенроссия гаилә учагы ВДНХ мәйданчыгында  форум вакытында кабызылды, ул Россиядә Гаилә елының стартын билгеләде. Капсуладагы ут кисәкчәсе илнең барлык төбәкләренә тапшырылган. Исегезгә төшерәбез, 2025 елның 1 гыйнварыннан Россиядә "Гаилә" милли проектын гамәлгә ашыру башланачак, аның төп бурычларының берсе-традицион гаилә кыйммәтләрен ныгыту.