Бруцеллез. Авыл хуҗалыгы хайваннарын ветеринария документларыннан башка кертү тыела

2024 елның 8 апреле, дүшәмбе

Йорт хайваннары - сыерлар, кәҗәләр, сарыклар, дуңгызлар - авыру чыганагы. Этләр һәм куяннар авырый ала. Күбесенчә авыл җирлегендә яшәүчеләр, нигездә, терлекчелек фермаларында эшләүчеләр интегә. Бруцеллез гадәттән тыш йогышлы, тире микротравмалары аша үтеп керә, кан белән капланган тышчалар бөтен организмга тарала. 1 - 2 елдан кабат йоктыру мөмкин, ягъни иммунитет озакка сузылмый. 2023 елда Татарстан Республикасында 30 еллык тәнәфестән соң республиканың Яңа Чишмә һәм Әтнә районнарында урнашкан эре терлекчелек хуҗалыкларында бруцеллезның 2 учагы ачыкланган. Мөгезле эре терлектән фермаларның 13 хезмәткәре йоктырган. Агымдагы елда терлекләр бруцеллезы Кайбыч һәм Яшел Үзән районнарының шәхси ярдәмче һәм крестьян (фермер) хуҗалыкларында ачыкланган.