"Кулланучылар хокукларын яклау" буенча олимпиада үткәрү турында. Белгечләр Мамадыш муниципаль районында

2023 елның 16 феврале, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Дәүләт алкоголь инспекциясенең Чаллы территориаль органының эчке базарны үстерү һәм координацияләү бүлеге белгечләре Татарстан Республикасы Мамадыш шәһәренең 4 нче урта мәктәбендә булдылар.
9-10 сыйныф укучылары белән очрашу булды. Очрашуның максаты: укучыларга «кулланучылар хокукларын яклау» темасы буенча олимпиада үткәрү, укучылар арасында әлеге олимпиадага карата кызыксынуны арттыру һәм аның чикләрен киңәйтү турында хәбәр итү.
Мәктәп укучылары арасында ел саен үткәрелә торган республика олимпиадасы, «кулланучы хокукларын яклау Турында», «кулланучылар белемнәре нигезләре турында» законны белүгә, үсеш ала, быел 2023 елда олимпиада инде 11 тапкыр узачак.
Укучыларның бу Олимпиадага карата кызыксынуы елдан - ел арта, ел саен катнашуга гариза бирүчеләр саны арта, 2022 елда катнашуга теркәлгән укучылар саны 8198гә җитте.
Укучыларга «кулланучылар хокукларын яклау турында»07.02.1992 ел, №2300-1 РФ Законының төп төшенчәләре һәм статьялары аңлатылды."Кулланучы әлеге төп куллану үзенчәлекләренә ия булган товарны мондый товарны ремонтлау яки алыштыру чорына һәм тиешле сыйфатлы азык-төлек булмаган товарлар исемлегенә кире кайтарылмый торган озак файдаланудагы товарлар исемлегенә, ваклап сату-алу килешүе буенча товарлар сату кагыйдәләрен раслау турында" 2020 елның 31 декабрендәге 2463 номерлы РФ Хөкүмәте карары алмашу темалары, шулай ук Россия Федерациясе Хөкүмәтенең кайбер актларына үзгәрешләр кертү турында". Укучыларга олимпиада үткәрү кагыйдәләре һәм формасы турында сөйләделәр, ТР Дәүләт алкоголь инспекциясе тарафыннан үткәрелгән олимпиадаларның нәтиҗәләре турында сөйләделәр.
Әңгәмә барышында кулланучылар базары өлкәсенә кагылышлы мәсьәләләрне карадылар, аларга укучылар белгечләрнең квалификацияле җавапларын алдылар.
Шулай ук мөстәкыйль өйрәнү өчен ТР Дәүләт алкоголь инспекциясе тарафыннан бастырылган буклетлар, брошюралар, «кулланучылар хәбәрләре» газетасы һәм «кулланучылар хокукларын яклау»буенча олимпиадада катнашучылар эссе җыентыклары тәкъдим ителде.
Ахырда белгечләр очрашуда катнашучыларның барысына да – сәламәтлек, максатчанлык һәм белемгә омтылыш, шулай ук теләсә кайсы башлангычта уңышка ирешү нигезе - әзерлек, әзерлек, әзерлек-булуын теләделәр…
Мәктәп администрациясе һәм укучылар белгечләрне җылы кабул иттеләр. Алга таба да нәтиҗәле хезмәттәшлеккә өметләнәбез.

Яр Чаллы территориаль органы
ТР Дәүләт алкоголь инспекциясе.