Маркировкаланмаган аяк киемен сатуны тыю турында

2020 елның 20 ноябре, җомга

Аяк киеме товарларын идентификацияләү чаралары белән маркировкалау кагыйдәләре һәм Россия Федерациясе Хөкүмәтенең 05.07.2009 елның 5 июлендәге №860 карары белән расланган» “Аяк киеме товарларына карата идентификацияләү чаралары белән мәҗбүри маркировкаланырга тиешле товарлар әйләнешенә мониторингның дәүләт мәгълүмат системасын кертү үзенчәлекләре " турында Россия Федерациясендә 2020 елның 1 июленнән идентификация чаралары белән маркировкаланмаганна (товарда яки аның товар ярлыгында, куллану төргәгендә) аяк киемен сату тыела. Маркировкалау, шулай ук аяк киеме товарларын әйләнешкә кертү, аларның әйләнеше һәм аннан чыгару турында мәгълүмат «Гадел билге» (Честный знак”) системасына кертелә.

“Гадел билге" – цифрлы маркировканың һәм перспектив технологияләр үсеше үзәге товарларын күзәтүнең илкүләм системасы, ул цифрлы икътисадта глобаль проектларны гамәлгә ашыру өчен булдырылган. Махсус цифрлы код Data Matrix гарантияли кулланучыларга  сатып алына торган продукциянең сыйфатын һәм чынлыгын игълан ителә. Системаның төп бурычы-россиялеләрнең куркынычсызлык дәрәҗәсен күтәрү, контрафакт һәм сыйфатсыз аналогларга каршы көрәш.

Смартфонда «Гадел билге» кушымтасы урнаштырылган һәр кеше товарның легальлеген тикшерә алачак. Бары сатып алучыга әлеге Кушымтаны күчереп алырга, кодны сканерларга гына кирәк. Сатып алучыга шулай ук продукция турында мәгълүмат: җитештерүче, җитештерү датасы һәм урыны, яраклылык вакыты һәм саклау шартлары турында мәгълүмат, товарның җентекле тасвирламасы биреләчәк.

Хөрмәтле кулланучылар!

Россия Федерациясе территориясендә маркировкаланмаган аяк киеме әйләнеше һәм маркировкалау тәртибен бозган өчен административ җаваплылык каралган (РФ КоАП 15.12 ст. 2 өлеше). Әгәр сез «Гадел билге " системасында маркировкасыз гына аяк киемен сатуның шаһиты булсагыз,  территориаль идарәгә язмача гариза белән мөрәҗәгать итәргә хокуклы:

- адрес: 422190, ТР, Мамадыш шәһәре, Пугачев ур., 2; яки rpn.mamadysh@tatar.ru электрон почта адресы буенча җибәрә аласыз.

Камалова Асия Исмәгыйль кызы, Татарстан Республикасы (Татарстан) буенча Роспотребнадзор идарәсенең Саба, Мамадыш, Кукмара,Теләче районнарында территориаль бүлегенең баш белгеч-эксперты