Яшь мамадышлылар Кырымда иҗади сменада катнаштылар.

2019 елның 11 июле, пәнҗешәмбе

Севастопольдә ТР Президенты патронажы астында һәм ЮНЕСКО эшләре буенча РФ Комиссиясе химаясендә узучы «Созвездие-Йолдызлык» яшьләр телевизион фестиваленең җәйге иҗат сменасы ачылды. Бу уңайдан Балаклав җир асты хәрби-тарихи музей комплексында 250 дән артык лауреат һәм җиңүче зур бәйрәм концерты бирде. Ул арада хәрби дежурлыкка атом су асты көймәләре чыга.

Татарстанның 22 муниципаль берәмлегеннән килгән балалар ГИТИСны тәмамлаучылар белән берлектә совет һәм Россия композиторларының танылган җырларын, сугыш еллары җырларын, популяр классик һәм джаз вокал әсәрләрен, рус һәм татар халык җырларын һәм биюләрен башкардылар.

Җәйге иҗат сменасында яшь мамадышлылар - Татарстан Республикасының «Созвездие-Йолдызлык» яшьләр телевизион фестивалендә җиңүчеләр: Мамадыш шәһәренең «Лаборатория» хореография коллективы (җитәкчеләре Шәймәрданов Илшат Марс улы, Шәрифуллина Гүзәл Илдар кызы) һәм Эмилия Хәйриева да катнашты.

Исегезгә төшерәбез, Кырымда «Созвездие-Йолдызлык» фестиваленең җәйге иҗади сменасы 6-23 июль көннәрендә узачак.

Фестивальнең зур бәйрәм концертлары шулай ук 14 июльдә Севастополь шәһәрендә (10.00 сәг, флот офицерлары йорты), 17 июльдә «Артек» Халыкара балалар үзәгендә (20.00 сәг., төп концерт сәхнәсе), 20 июльдә Бахчасарай шәһәрендә (19.00 сәг., Ленин мәйданы) узачак. Барлык концертларга керү ирекле.

Концертлардан тыш, җәйге сменада катнашучыларны мастер-класслар һәм танылган сәхнә осталарыннан, илнең әйдәп баручы иҗади югары уку йортлары педагогларыннан иҗади очрашулар, Кара диңгез ярында аларга ял итү көтә. Казакевич һәм Севастопольнең Сугышчан Дан урыннары һәм Кырымның истәлекле урыннары буенча бай мәдәни программа. Татарстанның сәләтле балалары өчен Смена Республика Президенты Рөстәм Миңнехановның шәхси ярдәме белән оештырылды.