Тарихи мәгълүмат

ТАРИХИ БЕЛЕШМӘ

Архив мәгълүматлары буенча, Албай авылында беренчеләрдән булып бай кеше яши. 1859 елда Албай авылында 62 крестьян ишегалды була, анда 238 ир-ат, 238 хатын-кыз яши. 1873 елда 5 хәрби гаилә (23 ир-ат, 86 хатын-кыз) яши.  Нигездә, халык игенчелек һәм үсемлекчелек белән шөгыльләнә.  1869 елның архив мәгълүматлары буенча крестьяннарның 1161,1 дисәтинәсе эшкәртелә. Шулай ук крестьяннар кайбер сәнәгать тармаклары белән дә шөгыльләнгәннәр. Авылда община барлыкка килә. Аңа 1869 елгы Григорий Макаров, 1874 елгы Яков Тихонов, 1881 елгы Гаврил Николаев һәм башка старосталар идарә итә. 1967 елда урта Әрнәштә Матвей Захаров тимерчелек эше белән шөгыльләнә, Әнисим Захаров ат тиреләрен эшкәртә.  Бөрсет елгасында тегермән була, ул шулай ук күрше авыллардан халыкка хезмәт күрсәтә. 1859-1871 елларда тегермәнне Иван Николаев арендалый. 1871 елдан башлап Югары Әрнәштән Григорий Иванов 12 елга тегермәне арендалый. Авылда да май ясау белән шөгыльләнгәннәр.

1873 елда авылда сәүдәгәр Иван Семенович Кривоносов акчасына чиркәү төзелә.  Мәхәлләгә Олы Арташ, җылы сазлык, Югары Әрнәш авыллары керә. Чиркәү ачылганнан соң, алар Әбде мәхәлләсеннән аерыла. Беренче чиркәү хезмәткәрләре арасында 25 яшьлек Алексей Федорич Тихомиров та бар иде.  1975 елның 1 гыйнварында авылда мәктәп ачыла. 1899-1900 елларда анда 40 укучы белем ала. Укытучы-Җылы Болото авылыннан Дмитрий Петров иде. 1880 елда хатын-кызлар мәктәбе ачыла. 1899-1900 елларда анда 19 кыз белем ала.  Казан хатын-кызлар Крещение мәктәбен тәмамлаган Ульяна Петрова укытучы була.

Албай авылы илебезгә 5 Герой бүләк итте

Гражданнар Сугышы Герое-Степан Васильевич Домолазов.

Советлар Союзы Герое-Иван Тихонович Максимов, Михаил Кириллович Москвин.

Социалистик Хезмәт Герое-Иван Захрович Иванов

Россия Герое –Смирнов Георгий Семенович.

Авылда күптән җимерелгән чиркәү торгызылды. Чиркәү өчен гөмбәзне Дмитрий Дмитриевич Мишурин төзи.  "Петров көн" бәйрәмен яңадан торгыздылар . Анда Татарстан Республикасы керәшеннәре катнаша.

Албай авыл җирлеге составына 4 авыл керә: Албай, Югары Әрнәш, җылы сазлык, Олы Арташ. Албай авылы үзәгендә кибетләр, урта мәктәп, элемтә бүлеге, медпункт, китапханә, мәдәният йорты, балалар бакчасы урнашкан.

Соңгы яңарту: 2022 елның 7 июне, 08:25