Социаль хезмәтләр җыелмасын яңарту турында гариза бирергә өлгерегез

2024 елның 25 сентябре, чәршәмбе

Татарстан Республикасында 161 438 федераль ташламадан файдаланучы социаль хезмәтләр җыелмасын натураль рәвештә ала: аларга бушлай медикаментлар, шифаханә-курорт дәвалануына юлламалар һәм шәһәр яны тимер юл транспортында йөрү керә.

Социаль хезмәтләр җыелмасы (МСУ) айлык акчалата түләү (ЕДВ) составына керә һәм федераль ташламадан файдаланучы статусына ия гражданнарга билгеләнә һәм түләнә. Бердәмлекне беренчел билгеләгәндә социаль хезмәтләр җыелмасы гадәттәгечә натураль рәвештә билгеләнә, сугышчан хәрәкәтләр ветераннары һәм радиация йогынтысына дучар булган гражданнардан тыш, аларга НСУ гариза буенча бирелә. Алга таба гражданнар НСУны натураль рәвештә алыргамы яки тулысынча һәм өлешчә акчага алмаштырыргамы икәнен мөстәкыйль хәл итә алалар.

Акчалата чагылышта НСУ Күләме 1 578,50 сум тәшкил итә, шулардан 1 215,80 сум – даруларга, 188,08 сум-шифаханә – курорт дәвалануына һәм 174,62 сум-дәвалану урынына бару һәм кире кайту өчен, шул ук вакытта тиешле күләме сайланган социаль пакет суммасына кими. Әмма билгеләнгән акчалата эквивалентның зурлыгы натураль хезмәт нәкъ менә шушы суммага күрсәтелә дигәнне аңлатмый. Әгәр дарулар, юллама һәм юл йөрү ташламага ия булган кешегә тиешле күләмдә түләүсез бирелә икән, натураль ташламаларны акчага алмаштырганда, алар тиешле ташлама өчен каралган суммада гына биреләчәк.

"Әгәр НСУ алучыга кыйммәтле дәвалау кирәк булса, аны алу ысулын табигый ташламага алыштырырга мөмкин, әлбәттә. Тик менә мондый карар гариза биргәннән соң киләсе елдан үз көченә керәчәк. Санаторий-курорт дәвалануы да, юл йөрү дә бу хезмәтнең акчалата эквивалентына караганда күпкә кыйммәтрәк тора. Шуңа күрә, акча файдасына натураль хезмәтләрдән баш тартып, барлык вариантларны да үлчәп карарга кирәк, яисә табиб белән киңәшләшергә кирәк", - дип аңлатты СФРНЫҢ Татарстан бүлеге идарәчесе Эдуард Вафин.

Әгәр дә сез үзегезгә билгеләнгән НСУ вариантын үзгәртергә карар кылгансыз икән, 1 октябрьгә кадәр Россия Социаль фондының Татарстан Республикасы буенча бүлегенә яки МФЦ клиент хезмәтенә тиешле гариза бирергә кирәк. Шулай ук гаризаны дәүләт хезмәтләре Порталы аша да җибәрергә мөмкин.

Аңлатмалар сорап, элемтә үзәгенең Татарстан бүлеге белгечләренә 8-800-100-00-01 телефоны аша (шалтырату бушлай) һәм эш графигы һәм адреслары сайтта урнаштырылган клиент хезмәтләренә мөрәҗәгать итәргә була. Шулай ук актуаль яңалыклар белән Сез безнең социаль челтәрләрдә — ВКонтактеда, Сыйныфташларыбызда һәм Telegram да таныша аласыз.