Түбән температура шартларында ачык һавада эшләргә мәҗбүр булган берничә һөнәр бар.

2023 елның 1 феврале, чәршәмбе

Салкыннарда эшләү медицина тикшерүләре үткән һәм каршылыклары булмаган затларга рөхсәт ителә.

Хезмәткәрләрне салкынаюдан саклау чараларына барлык таләпләрне үтәргә кирәк.

▪️Ачык һавада эшләгәндә артык суынуны булдырмас өчен хезмәткәрләрне җылылык изоляцияләү үзлекләре булган махсус кием комплекты белән тәэмин итәргә кирәк.

▪️Эш бирүче, салкында тору вакыт узу белән чиратлашсын өчен, регламентланган тәнәфесләр оештырырга тиеш.

▪️Ял һәм җылыну бүлмәләрендә пумалаларны һәм стопны җылыту җайланмалары урнаштырылырга, кием һәм аяк киемнәрен киптерү урыннары җиһазландырылырга тиеш.

Организмның җылылык торышын нормальләштерү максатларында җылыту бинасында өске җылытылган киемне төшерергә кирәк.

Төшке ашта хезмәткәр "кайнар" туклану белән тәэмин ителергә тиеш.

▪️Эш бирүче тарафыннан хезмәткәрләрнең сәламәтлегенә зыянны булдырмауга юнәлдерелгән чаралар планы төзелә. Аны эшләгәндә гигиена нормативларында күрсәтелгән энергия чыгымнары буенча эш категорияләрен, шулай ук урынның климат шартларын, махсус кием, махсус аяк киеме һәм башка СИЗ хезмәткәрләре тарафыннан кулланыла торган җылылык саклау үзлекләрен исәпкә алырга кирәк. Иң мөһиме: артык суынуга юл куймау.

Ачык һавада түбән температура шартларында хезмәт гигиенасын саклагыз һәм үз хезмәткәрләрегезнең сәламәтлеген саклагыз!

--

Мәснәвиева Мәдинә Хәмит кызы - Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Саба, Мамадыш, Кукмара, Теләче районнарында территориаль бүлеге башлыгы урынбасары