2022 елда Татарстанда авыл ипотекасы буенча 620дән артык йорт төзелгән һәм сатып алынган

2023 елның 20 гыйнвары, җомга

Бу турыда статистик мәгълүматлар нигезендә Татарстан Росреестры һәм Россельхозбанк хәбәр итә.

«Авыл ипотекасы» программасы өч ел дәвамында гамәлдә һәм Татарстанда яшәүчеләргә ихтыяҗ зур. 2022 елда Россельхозбанк тарафыннан 620дән артык йорт сатып алу һәм төзү өчен татарстанлыларга авыл ипотекасы буенча 1,6 млрд сум бирелде. Ә бирү күләме буенча Татарстан ел нәтиҗәләре буенча лидер төбәкләр өчлегенә керде. Программаның гамәлдә булу дәверендә барлыгы 7,1 млрд сумлык 3 меңнән артык ипотека бирелгән.

Татарстан Росреестры дәүләт хезмәтләрен циффрлаштыру кысаларында авыл ипотекасын теркәү буенча оператив эш алып бара, аңа карата Документлар ведомствога электрон рәвештә тапшырылган.

"Безнең ведомство белгечләре кыска вакыт эчендә хокукый экспертиза үткәрергә һәм милек хокукын теркәргә тырышалар. Өстәвенә, Татарстанда «Ипотека "проектын 24 сәгать эчендә гамәлгә ашыру нәтиҗәсендә, авыл ипотекасын теркәү сроклары 1 эш көненә кадәр кимеде", - дип хәбәр итте Татарстан Росреестры җитәкчесе Азат Җаббаров.

РСХБның Татарстан региональ филиалы белгечләре хуплаган гаризаларга ,анализ күрсәткәнчә, авыл ипотекасы кысаларында йортларны республиканың барлык районнарында сатып алуны өстен күрәләр, әмма 2022 елда Лаеш, Питрәч, Биектау һәм Тукай районнары аеруча популяр булган.

«Ел йомгаклары чираттагы тапкыр авыл ипотекасының татарстанлылар арасында кирәкле программа булуын раслады. Авыл ипотекасы ярдәмендә меңләгән татарстанлы торак шартларын яхшыртты. Шулай итеп, авыл торак пунктларында төзекләндерелгән торак биналар өлешен арттыру буенча куелган бурычка ирешелде, дигән нәтиҗә ясарга була», - дип билгеләп үтте Россельхозбанкның Татарстан төбәк филиалы директоры Ләлә Кудерметова.

Авыл ипотекасы «Авыл территорияләрен комплекслы үстерү»программасы составында тормышка ашырыла. Авыл ипотекасын алу шартлары-21 яшьтәге потенциаль заемчыга ирешү, шулай ук Россия Федерациясе территориясендә даими яки вакытлыча теркәлү. Татарстан Республикасы территориясендә күчемсез милек объектын сатып алганда кредитның максималь суммасы 3 млн сум тәшкил итәчәк, гаиләләр өчен кредит күләме 6 млн сумга кадәр арттырылырга мөмкин. Кредитны 25 елга кадәр рәсмиләштерергә мөмкин, беренчел взнос – 10%.

«Хәзерге вакытта авыл территорияләрен үстерүнең төп инструментларының берсе, һичшиксез, «авыл ипотекасы»программасы. "Торак һәм шәһәр мохите» илкүләм проектында булмауга карамастан, әлеге инициативаның илкүләм проект кысаларында куелган максатларга ирешүгә керткән өлешен яңадан бәяләү кыен», – дип өстәде Татарстан Республикасы Иҗтимагый палатасы Рәисе урынбасары Мөнир Гафиятуллин.

Исегезгә төшерәбез, 2022 елның августыннан авыл җирендә торак төзү яки сатып алу өчен ташламалы ипотека программасы срогы чикләнмәгән. Бу хакта карарны Хөкүмәт рәисе Михаил Мишустин имзалады.

» Авыл халкы үз йортларын сатып алу яки төзү өчен кредитлар рәсмиләштерә алачак, программа тәмамланганчы өлгерә алмаячаклар", - дип билгеләп үтте Министрлар Кабинеты башлыгы.