Мамадышта "TATAR HACK" - конкурсын үткәрергә әзерләнәләр

2022 елның 20 мае, җомга

TATAR HACK - Татарстан Республикасында цифрлаштыру елына багышланган район үзәкләрендә цифрлы карарлар эшләү буенча конкурс. Конкурс кысаларында 6-11 сыйныф укучылары, 1-2 курс студентлары, командаларга берләшеп, цифрлы технологияләр ярдәмендә шәһәр һәм район проблемаларын хәл итү юлларын эзлиләр. Сораулар һәм проблемалар катнашучыларның яшьләренә карап сайлана, ә хәл итү өчен вакыт чикләнгән.

Чара 1 июньгә планлаштырылган һәм Мамадышның заманча мәйданчыкларының берсендә - «ММД»Яшьләр үзәгендә узачак. Конкурста җиңүчеләр һәм катнашучылар акчалата призлар алачак.

Оештыручылар фикеренчә, конкурс укучыларның потенциалын гына түгел, проблемаларны хәл итүнең мөмкин булган сценарийларын да «күрсәтәчәк». Моннан тыш, бу яшь буынны районның иҗтимагый тормышына җәлеп итүнең тагын бер ысулы.

- Бу уен гына түгел, баш мие штурмы да. Конкурста җиңүчеләр республика этабына юллама алачак, ә аның нәтиҗәләре федераль дәрәҗәдә каралачак. Республика яшьләре, аерым алганда, талантлы, алга таба да күрүчән, аның цифрлы карарлары проблемалы хәлләрдән чыгу буенча инструкция буларак кабул ителергә мөмкин, - дип билгеләп үттеләр Башкарма комитетта.