Әҗәтлеләрне нәрсә көтә?

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Салымнарны вакытында түләмәгән гражданнар бурычлы статусын ала. Салым түләү бурычы яшькә бәйле түгел. Балалар өчен салымнарны законлы вәкилләре түләргә тиеш.

Салым түләүче җир, транспорт салымнарын һәм милеккә салымны, мондый мөлкәткә ия булса гына түләргә тиеш. Милек турындагы мәгълүматлар салым органнарына дәүләт кадастр исәбен һәм Күчемсез мөлкәткә хокукларны дәүләт теркәвенә алуны гамәлгә ашыручы органнардан һәм транспорт чараларын дәүләт теркәвенә алуны гамәлгә ашыручы органнардан килә. Мәсәлән, транспорт салымы ЮХИДИ органнарында транспорт чарасын теркәү датасыннан алып, конкрет хуҗа буенча дәүләт учетыннан төшерелгән көнгә кадәр исәпләнә. Шуңа күрә милек объектларына карата дәүләт исәбеннән төшерү буенча барлык юридик-әһәмиятле гамәлләрне ахырына кадәр җиткерергә кирәк. Әгәр дә түләмәү салымны исәпләү белән килешмәү сәбәпле, салым органнарына мөрәҗәгать итәргә кирәк. Яхшырак моны эшләү срогы җиткәнче аның түләү.

Түләнмәгән салымның һәр көне өчен пеня исәпләнә-Россия Үзәк банкы ставкасының 1/300.

Салымнар буенча бурычларны мәҗбүри түләттерү барышында милекне һәм счетларны арестлау, чит илгә чыгуны тыю, милекне яңадан теркәүне тыю, суд приставлары тарафыннан башкару җыемы, ә бәлки банкротлык түләтелә.

Бурыч түгел карый салым сере, димәк, бурычлы җавап бирә репутационные куркынычлар. Аңларга кирәк, дип бурыч булып тора, теләсә нинди сумма.

Татарстан Республикасында 2021 ел башыннан бирле берничә дәүләт хезмәте һәм ярдәм чаралары Россия Федерациясе бюджет системасына салымнар, җыемнар һәм башка мәҗбүри түләүләр буенча бурыч алучыларда булмаган шартларда күрсәтелә. Әлеге таләп төбәк законнарына һәм җирле үзидарәнең норматив хокукый актларына тиешле үзгәрешләр кертү белән беркетелгән. Дәүләт хезмәтләре яисә ярдәм чаралары күрсәтүче органнар ведомствоара хезмәттәшлек системасы аша салым бурычларын тикшерә. Хезмәт алучыларга (ярдәм чаралары) кирәк түгел мөрәҗәгать итәргә тиешле белешмә өчен салым органнарына.

Салымнар буенча бурычлар турында ничек белергә?

Салым бурычлары турында мәгълүмат бурычлы кешеләргә РФ Салым кодексы белән билгеләнгән срокларда җибәрелә торган мәҗбүри түләттерү буенча салым органнары документларында чагыла.

Моннан тыш, Россия Федераль салым хезмәте сайтында «Физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты» на тоташып яки Google Play һәм App Store - «салымнар ФЛ»мобиль кушымтасын күчереп, үз бурычлары турында белергә мөмкин. Мондый шәхси кабинетка керү өчен пароль сыйфатында дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр бердәм порталының хисап язмасын яки Россия Федераль салым хезмәтенең теләсә кайсы инспекциясендә 15 минут эчендә алынган кодны кулланырга мөмкин.

Балигъ булмаган гражданнарның законлы вәкилләре шундый ук принцип буенча үз баласының бурычлары турында мәгълүмат алырга мөмкин, шул исәптән аның шәхси кабинетына Россия Федераль салым хезмәте сайтында керүне рәсмиләштерү юлы белән дә.

Классик ысул-салым түләү квитанциясе аша, - камилләштерелгән: квитанцияне Татарстанның теләсә кайсы салым органы бирә ала (искәрмә - Россия Федераль салым хезмәтенең 18 нче һәм 20 нче номерлы Татарстан Республикасы буенча махсус чаралар).

Моннан тыш, бүген республикада күп функцияле үзәкләрнең филиалларында, ЮХИДИ, миграция хезмәте бүлекчәләрендә, шулай ук техник инвентаризация бюросында һәм Россия Почтасы филиалларында физик затларның милек салымнары буенча бурычлар турында мәгълүмат алырга мөмкин. Гражданнарга уңайлы булсын өчен, Татарстанда сәүдә үзәкләрендә һәм базарларда салым органнарының мобиль офислары даими эшли.

Шуны истә тотарга кирәк, салымнарны вакытында түләмәгән өчен пенялар исәпләнә. Шуңа күрә бурычны квитанция алган көнне түләргә кирәк. Алдагы көннәрдә түләгәндә, квитанция формалаштырылган көннән пеняларны мөстәкыйль рәвештә исәпләргә кирәк.

Россия Федераль салым хезмәте сайтында «Физик затның шәхси кабинеты» аша салымнар буенча бурычларны түләп, пеняларны мөстәкыйль исәп-хисапка төшереп калдырырга мөмкин. Шулай ук Россия Федераль салым хезмәте сайтында реквизитлар буенча салымнарны, электрон акча янчыгы принцибы буенча бердәм салым түләве ярдәмендә түләргә мөмкин.

Банклар, Россия Почтасы бүлекләре һәм түләү терминаллары аша традицион түләү ысулларыннан файдаланырга мөмкин.