Инвестицион яктан кызыклы. Төркия инвесторлары Мамадышта сәнәгать паркы мөмкинлекләрен бәяләделәр

2020 елның 3 октябре, шимбә

Татарстанның Мамадышы һәм Төркия авыллары тугандаш шәһәрләр булдылар. Ике як вәкилләре дә тиешле килешүгә бүген кул куйдылар. Чара Мамадыш районы башлыгы Анатолий Иванов, Төркия Республикасының Казандагы Генераль консулы Исмет Эрикан катнашында узды. Тантананың хөрмәтле кунаклары сыйфатында Төркия дипломатлары, эре инвесторлар, «Вятка» сәнәгать паркы резидентлары чыгыш ясады. Авыл хуҗалыгы шәһәре мэры Фириз Джеритоглу Сенгель ханым конференц-элемтә режимында Татарстан белән, аерым алганда, республиканың күп өлкәләрдә уңышка ирешкән иң зур районы белән хезмәттәшлек итү мөмкинлеге өчен рәхмәт белдерде. Район башлыгы Анатолий Иванов, үз чиратында, шулай ук Төркия ягына рәхмәт белдерде һәм үзенең бар нәрсәдән дә хәбәрдар булуын күрсәтте. Саннар һәм фактлар телендә ул башта Мамадыш турында сөйләде, ә аннары ике территория арасында параллель рәвештә чагыштыру үткәрде.

Инвестицион җәлеп итүчәнлек темасына күчкәч, Мамадыш районы башлыгы, нигездә, залда утыручы бизнесменнарга мөрәҗәгать итеп, индустриаль мәйданчыкның өстенлекләре турында җентекләп сөйләде һәм резидентларга ташламалы шартларда кирәкле ресурслар белән тәэмин итәргә генә түгел, ә республика дәрәҗәсендә эшмәкәрләрнең мәнфәгатьләрен кайгыртырга, аларны кадрлар белән тәэмин итәргә әзер булуын белдерде. Журналистлар белән сөйләшкәндә потенциаль инвесторлар нәкъ менә район башлыгының ачыклыгын билгеләп үттеләр. Кама аша күпер булачагы турында Консул әфәнде дә үз чыгышында әйтте. Ул шәһәргә беренче сәфәрләрнең берсен искә алды. Ул чакта аны барыннан да бигрәк Эйфель манарасы гаҗәпләндергән һәм Парижга юл Мамадыш аша уза дигән фикер аптырашта калдырган булган. Бүген ул аны авыл кешеләренә юл да Нократ елгасы аша алып барылырга тиеш, дип тулыландырды. Форсаттан файдаланып, Эрикан әфәнде Мамадыш районы башлыгын күптән түгел яңадан сайлануы белән котлады.

- Мин Анатолий Петрович йөзендә дус булдым һәм якындагы 5 елда Мамадыш белән авылдашлары арасындагы мөнәсәбәтләр өчен борчылмаячакмын. Ышанам ки, күп кенә кызыклы уртак проектлар булачак, - дип билгеләп үтте Генераль Консул.

Бүген имзаланган Килешү ике шәһәрнең дә үз халкының Чәчәк атуы өчен хезмәттәшлек кысаларында аерым статусын күздә тота.

Яклар ике ил халкына бер-берсе мәдәнияте белән якыннанрак танышырга мөмкинлек бирүче күргәзмәләр һәм ярминкәләр кебек барлык мәдәни һәм иҗтимагый чаралар үткәрүне хуплаячак, эксперт комитетлары һәм төрле төркемнәр арасында диалог урнаштырачак. Аларның җирле үзидарә хезмәтләре, социаль һәм мәдәни мәсьәләләр, икътисад, Сәламәтлек, спорт, мәгариф, туризм һәм башка өлкәләрдә эшчәнлеге үзара файдалы булачак.

Килешүгә кул кую тантанасы бары тик мәхәббәтләр алмашудан яки территорияне презентацияләүдән генә тормады. «Татарстан проектлары» АҖ генераль директоры Айрат Гайфетдинов очрашу нәтиҗәләре буенча эшлекле төркем оештырырга һәм Төркия Республикасының Татарстандагы Генераль консуллыгының сәүдә атташесы Исмет Озкан әфәнде белән бергә Мамадыш районыннан продукция һәм хезмәт күрсәтү күләмен билгеләргә тәкъдим итте.

- Үз чиратында, Татарстан Инвестицион үсеш агентлыгы, «Татарстан проектлары» җәмгыяте авыл кешеләренә исәп-хисап, импорт, җиһазлар белән тәэмин итү кирәк булганда ярдәм итәргә әзер, - дип ышандырды Айрат Гайфетдинов.

Район башлыгы Анатолий Ивановны һәм аның командасын Айрат Гайфетдинов мөстәкыйльлек үрнәге дип атады, ул чакта район инвесторны кулга алып килгәнче көтми, ә үзе эшмәкәрләр белән очрашуларны башлап җибәрә.

- Бу районда Татарстан һәм Россия базарында лаеклы урын алу өчен бөтен нәрсә дә бар. Ә мондый килешүләр ешрак имзаланырга тиеш, - дип нәтиҗә ясады ул, Мамадыш инициативасы белән эшләнгән теләсә нинди тәҗрибә тиражланырга тиешлеген тагын бер кат ассызыклап.

Шәһәр буенча экскурсия программасы вакытында эшлекле атмосфера сакланды. Әйтик, теплицалар җитештерү белән шөгыльләнә торган “Serateknik» төркеменең Россиядәге операцияләр буенча менеджеры Эрхан Озйылдырым «Нократ» (Вятка) сәнәгать паркы территориясендәге хәлләрне шунда ук бәяләде һәм бу урынны җитештерү өчен уңышлы дип атады. Хәер, кайберәүләр өчен бу инде бәхәссез факт. «ТИС» ҖЧҖ генераль директоры Толга Акынджы, «Ясат Трейд» ҖЧҖ генераль директоры Диб Хәлил Мостафа, «Нократ»  («Вятка») резидентлары булган кешеләр мәйданчыкны сайлап алуларына үкенмиләр, дип билгеләп үттеләр.

«Нократ» сәнәгать паркының рәсми сайты: http://www.vyatkapark.ru/