«ТАССРның 100 еллыгына»: Мамадыш спирт заводының җитештерү лабораториясендә, 1970 еллар.

2020 елның 19 марты, пәнҗешәмбе

Мамадыш спирт заводы - поселокта беренче сәнәгать предприятиесе, аның туган елы - 1883 нче. Дөрес, революция чорларыннан ул 1929 елга кадәр ябылган. Аннары предприятиене яңадан торгыздылар - моның өчен Мамадышка Мәскәүдән тулы бер комиссия килгән иде.

1931 елга биредә инде бөтен җирдә аракы җитештерәләр, яңа технологияләр үзләштерәләр, эшчеләрне өйрәтәләр. Квалификация күтәрү буенча түгәрәкләр һәм мәктәпләр туп-туры предприятиедә ачыла: монда ФЗУ үз мәктәбе була, укучылар дәүләт техник минимумын һичшиксез тапшыралар. Аннары стахановчылар хәрәкәте башланды: Мамадыш спиртзаводында Владимир Соломин бригадасы эшләде, ул норманы бер-ике тапкыр каплый иде!

1936 елда заводны реконструкцияләгәннәр. Спиртны бәрәңге, чөгендер һәм бөртекләрдән ясаганнар, ә ягулык утын һәм торф булган. 30-40 чакрым ераклыктагы атларда утын ташыйлар, ә ягулык әзерләүдә Мамадыштан 150 кеше эшли.

Сугыштан соң поселокта төп җитештерү булып легендар спиртзавод калды. 1974 елда биредә заманча җиһазлар белән цехның яңа бинасын төзегәннәр, пар казаннарын реконструкцияләгәннәр. 1970 елларда заводның куәте тәүлегенә 1760 спирт биргән. Тирә-яктагы колхозларга һәр көнне 200-250 тонна терлек азыгы җитештерү калдыклары җибәрелде.

ТАССРның күп кенә башка предприятиеләре кебек үк, завод үзенә ышанып тапшырылган территориядә 360 урынга Мәдәният йорты төзегән. Аны яңа, 1977 ел алдыннан ачтылар.

Биредә концертлар, биюләр, кино әйләндерәләр.

1974 елдан спирт заводына яңа директор - Котдус Зиннәтуллин килә. Гаҗәп хәл, ләкин факт: аңарчы аракы җитештерә торган заводта капка, койма юк, әзер продукцияне чыгаруга контроль шактый аксый иде. Шуңа күрә Зиннәтуллинга җиһазларны камилләштерү өстендә генә түгел, бәлки гади тәртип урнаштыру өстендә дә эшләргә туры килде.

Зиннәтуллин вакытында производство бик җитди яхшырган: легендар директор технологик схеманы камилләштерү һәм техниканы яңарту белән шөгыльләнеп кенә калмаган, бәлки, эшчеләрне яңа укыту системасын да керткән. Ул һәр хезмәткәр бер-ике чиктәш белгечлек үзләштерергә, заводта кадрларның үзара алмашынуын тәэмин итү өчен төп белгечлекне үзләштерергә тиеш булган, дип саный.

1970 елларда биредә ике төр аракы - элиталы "Столичная" (ул кибеттә 3 сум 10 тиен торган) һәм пролетар "Пшеничная" (2 сум 62 тиен). Ярты сумлык аермага тоткарсыз закуска оештырырга мөмкин иде.