«Ел маршруты-2019» Бөтенроссия туристлык премиясе финалында Мамадыш районының беренче рәсми туристик маршруты.

2019 елның 30 октябре, чәршәмбе

Татарстанның Мамадыш районының «Бер юл – биш мәдәният» беренче рәсми туристлык маршруты районның туристлык потенциалын үстерү проекты кысаларында «Ел маршруты-2019» Бөтенроссия туристлык премиясе финалында «маршрутның иң яхшы идеясе»номинациясендә Гран-При яулады.

27 һәм 28 октябрьдә Ижауда Бөтенроссия туристлык премиясенең йомгаклау этабы узды. Анда быел илнең 50 төбәгеннән 476 проект катнашты, ә премия финалында Экспертлар советы әгъзаларына Россиянең 39 төбәгеннән 154 проект тәкъдим ителде.

2019 елда премия экспертлары 21 номинациядә җиңүчеләрне сайладылар, шул исәптән иң яхшы музей экскурсиясе, сәламәтлек мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр өчен иң яхшы маршрут, иң яхшы туристик карта, гамәлдәге җитештерүгә иң яхшы маршрут, иң яхшы вакыйга туры, төбәкара маршрут, мобиль кушымта, маршрутның иң яхшы идеясе, шәһәрдә иң яхшы маршрут һәм башкалар.

«Маршрутның иң яхшы идеясе» номинациясе иң кызыклы һәм перспективалы булды, анда Татарстан Республикасы Мамадыш районының беренче рәсми туристлык маршруты – «Бер юл-биш культура» тәкъдим ителде. Турмаршрут авторларына эксклюзивлыкны һәм оригинальлекне исбатларга һәм Җиңү өчен көрәштә Санкт-Петербург, Омск, Кырым Республикасы, Приморье крае, Казан һәм илнең башка эре туристик төбәкләре вәкилләрен узып китәргә насыйп булды. Жюри һәм экспертлар Мамадыш районында яшәүче татар, рус, мари, керәшен һәм удмурт милләтләренең тарихына, мәдәниятенә, гореф – гадәтләренә төшенеп, бүгенге көнгә кадәр авыл кулинария шедеврларын дегустацияләде.

Сәяхәтчеләр халык биюләре буенча мастер-классларда катнашалар, милли киемнәрдәге аермаларны беләләр һәм узган гасырлардагы авыл көнкүрешенең нечкәлекләренә төшенәләр. Бу-чын «Үткәннәргә сәяхәт» күрше халыкларның чын-чынлап бүгенге сувенирларга һәм онытылмас тәэсирләр алып килү мөмкинлеге. Мамадыш районының "Бер юл – биш мәдәният» турмаршруты тарихи гына түгел, ул мәгариф, мәдәни дә, этник да, гастрономик да.

Маршрут һәм сценарий өстендә эш 3 ай дәвам итте. Бу вакыт эчендә репетицияләр узды, костюмнар әзерләнде, төрле яшь һәм социаль төркем кешеләреннән торган фокус төркеменең сынау туры оештырылды.

Маршрут «Үткәннәргә сәяхәт», "Event&Travel Agency" ҖЧҖ тарафыннан Татарстан Республикасы Мамадыш муниципаль районы администрациясе ярдәме белән, шулай ук Мамадыш туган якны өйрәнү музее тарафыннан уйлап табылды, әзерләнде һәм үткәрелде.

Татарстаннан дәрәҗәле бүләк өчен тагын 3 проект көрәште, алар түбәндәге бүләкләр алды:

«Иң яхшы велосипед маршруты» номинациясе-3 урын - " ВелоГородок»

"Маршрутның иң яхшы идеясе» номинациясе-1 урын -" Казан: командасы

«Иң яхшы вакыйга туры» номинациясе - 2 урын - «Алабуга командасында

"Ел маршруты", Russian Event Awords, «иң яхшы туристик сувенир» Бөтенроссия туристлык премиясе региональ, муниципаль һәм шәхси туристик проектларны мәгълүмати яктан алга җибәрү өчен иң яхшы мәйданчык булып тора. Берничә көнгә турсферларның иң актив вәкилләре бергә җыела, тәҗрибә уртаклашалар, бу вакытта Россиянең туристик башкаласына әверелә торган шәһәрне өйрәнәләр.