Туңдыргычта ризыкларны саклау кагыйдәләре

2024 елның 25 марты, дүшәмбе

Туңдыру-продуктларны озак вакыт саклауның уңайлы ысулы. Аның ярдәмендә җиләкләр, сезонлы яшелчәләр, ярымфабрикатлар саклана. Ләкин, продуктларның тәмен һәм тышкы кыяфәтен озакка саклап калу өчен, туңдыру дөрес башкарылырга тиеш. Роспотребнадзор азык-төлекне туңдыргычта саклау кагыйдәләрен искә төшерә. Туңдыргыч камерада саклау вакыты конкрет продуктларга бәйле, һәм уртача: икмәк өчен 1 ай, яшелчәләр өчен 1 ел, җиләк – җимеш өчен 8 айдан 12 айга кадәр, балык өчен 36 ай, ит өчен 29 ай, тавык һәм күркә өчен 3 ай.

Яшелчәләрне туңдырганчы, аларны бераз кайнату яхшырак. Гөлҗимеш, брокколи, кызыл кәбестә, чөгендер, кабачки һәм баклажан кебек яшелчәләрнең күбесен туңдырырга мөмкин. Салат, помидор һәм кыяр кебек югары су продуктлары туңдыру өчен яхшы вариант түгел. Ләкин, помидорны турап, яки итттарткычтан чыгарып туңдырырга мөмкин.

Катыру алдыннан җимешне кисәкләргә кисү яхшырак. Бананнарны башта кабыгын салдырып туңдырырга мөмкин. Груша һәм алмадан катырганчы үзәкне алып ташларга кирәк. Йөзем, башка җиләкләр кебек үк, тулысынча туңдырылырга мөмкин. Балык, камбала, тунец кебек майсыз балыкларны 6 ай дәвамында туңдыргычта сакларга мөмкин. Лосось һәм скумбрия кебек майлы балыкны 3 ай сакларга  мөмкин.

Итнең туңдыргычта саклану вакыты итнең төренә бәйле. Дуңгыз ите өчен бу-2 ай, ит фаршы һәм сарык ите өчен – 3 ай, сыер ите 9 айга кадәр саклана ала. Пешкән үсемлекләрне (фасоль, ногыт борчагы, ё.б.) туңдыргычта 3 ай сакларга мөмкин. Моннан тыш, продуктларны туңдыруда аларның пакетлары мөһим роль уйный. Дөрес төрү продуктның сыйфатын сакларга һәм туңудан сакланырга ярдәм итә. Ит һәм кош-кортны турыдан-туры оригиналь пакетта туңдырырга мөмкин, әмма бу материаллар га һава үтеп керә, һәм вакыт узу белән итнең сыйфаты начарланырга мөмкин. Шуңа күрә бу продуктларны өстәмә төрергә кирәк. Иң яхшы чишелеш вакуум пакеты булырга мөмкин, андый мөмкинлек булмаса, өстәмә пакетлар кулланыгыз.

Туңдыргыч камерада даими температура -18 °С-тан ким булмаска тиеш.әгәр туңдыргыч камера мондый температураны сакламаса яки суыткыч ишеге еш кына ачылса, мондый камераны азык-төлекне кыска вакытлы саклау өчен генә кулланырга мөмкин. Озак вакыт саклау өчен, туңдыргычны ачмыйча куллану яхшырак. Роспотребнадзор искә төшерә, суыткычтагы продуктларны эреткәннән соң, аларны әзерләмичә туңдырырга мөмкин, гәрчә аларның сыйфаты эретү нәтиҗәсендә дым югалту аркасында начарланырга мөмкин. Элек туңдырылган чимал пешергәннән соң, пешкән ризыкларны куркынычсыз туңдырырга мөмкин. Әгәр дә алдан әзерләнгән продуктлар суыткычта эри икән, кулланылмаган өлешне туңдырырга мөмкин. Суыткычтан 2 сәгатьтән артык вакытка калдырылган ризыкларны туңдырырга ярамый. Куркынычсыз эретү өчен продуктларны туңдыргычтан суыткычка күчерегез. Мондый эретү белән витаминнар күбрәк сакланачак.