#ӘЙДӘУРМАНЧЫБУЛЫРГА!

2018 елның 16 мае, чәршәмбе

#ӘЙДӘУРМАНЧЫБУЛЫРГА! 15 май көнне шундый шигарь белән Мамадыш районы Олыяз авылында күңелле чара булып узды. Мәктәп укучылары алдында мөгаллимнәрдән һәм студентлардан торучы агитбригада чыгыш ясады. Командага Татарстан Республикасы урман хуҗалыгы министрының беренче урынбасары Әмир Бәдертдинов җитәкчелек итте. Алар Лубян урман-техника көллиятендә белем алуның өстенлекләре һәм әлеге уку йортын тәмамлап чыгучыларга ихтыяҗ булуы турында сөйләде. Ул – Татарстанда дипломлы, урман эшенең төрле-төрле тармакларына кирәкле белгечләрне укытып чыгара торган бердәнбер урта һөнәри белем бирү йорты.

#ӘЙДӘУРМАНЧЫБУЛЫРГА акциясе Татарстан Республикасы Урман хуҗалыгы министрлыгы тарафыннан уздырыла. Аның максаты – яшьләрне урманчылар рәтенә җәлеп итү. Хәзер бу – бик актуаль. Татарстанның урман белән каплану өлеше нибары 17.5% тәшкил итә, халыкка уңайлы яшәү өчен әлеге күрсәткечне 25%ка кадәр күтәрергә кирәк. Әлеге глобаль мәсьәләне әйләнә-тирә табигать турында кайгыртучы профессионал урманчылар хәл итә ала.